W Senacie 29 października 2024 roku przyjęto uchwały okolicznościowe ustanawiające patronów roku 2025 Władysława Stanisława Reymonta oraz Wojciecha Jerzego Hasa.
W wydarzeniu udział również wzięli:
- Prezes Zarządu Fundacji im. W. S. Reymonta Jerzy Kabat
- senator Artur Jerzy Dunin
- poseł Krzysztof Piątkowski
- Piotr Wojtysiak Wicemarszałek Województwa Łódzkiego
- I Wicewojewoda Łódzki Marek Mazur
- Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik
- Dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska
Jerzy Kabat, Prezes Zarządu Fundacji imienia Władysława Stanisława Reymonta powiedział:
"Reprezentuję Fundację Władysława Stanisława Reymonta, która ma swoją siedzibę w Lipcach Reymontowskich. Fundację, która działa od 26 lat. Której najważniejszym celem jest kultywowanie pamięci o postaci Władysława Reymonta i jego twórczości, dlatego też dziś spotkał fundację ogromny zaszczyt. W tak doborowym towarzystwie, reprezentującym województwo łódzkie, została doceniona również nasza Fundacja. Przede wszystkim chciałbym podziękować panu senatorowi Kwiatkowskiemu, że tak pięknie zaprezentował projekt uchwały, którą dziś przyjął Senat ustanawiając rok 2025 Rokiem Reymontowskim. Mam nadzieję, że te przedsięwzięcia, które zostały wykazane w projekcie uchwały, stały się uchwałą. Również nasza Fundacja się do tego przyczyni, pamiętając o tym, że Władysław Reymont za powieść „CHŁOPI” otrzymał literacką nagrodę Nobla. Powieść, która tak pięknie i barwnie przedstawia obraz lipieckiej wsi, a tak naprawdę obraz wsi polskiej".
W Łodzi, przy ul. Piotrkowskiej 137, odbyła się wyjątkowa konferencja z udziałem senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz prezesa Zarządu Fundacji Władysława Stanisława Reymonta, Jerzego Kabata. Tematem spotkania była inicjatywa Senatu, który przygotował projekt uchwały o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Władysława Stanisława Reymonta, aby uczcić setną rocznicę jego śmierci.
To ważny moment, w którym przypominamy o dorobku naszego noblisty i jego nieocenionym wkładzie w polską kulturę i literaturę. Rok Reymonta będzie doskonałą okazją do promowania jego twórczości i wartości, które przekazywał w swoich dziełach. Warto przypomnieć, że Władysław Reymont był laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1924) za powieść "Chłopi". W jego dziełach znajdujemy niezwykle plastyczne opisy polskiej wsi, życia społecznego i obyczajowości przełomu XIX i XX wieku. Jego utwory poruszają uniwersalne tematy, takie jak relacje międzyludzkie czy tradycja oraz wnikliwość w szkicowaniu namacalnych wręcz opisów rzeczywistości różnych warstw społecznych, zmagających się z dynamiką gwałtownej modernizacji ku zmechanizowanej nowoczesności.
Fundacja Władysława Stanisława Reymonta z siedzibą w Lipcach Reymontowskich w przededniu Wszystkich Świętych, złożyła wieniec na grobie Reymonta na Starych Powązkach.
Na zdjęciu Jadwiga Kabat, Sekretarz Rady Fundacji Reymonta i Marek Moczulski, wolontariusz FUNDACJI GRUPY PKP.
Tego dnia przy grobie Reymonta zatrzymali się uczniowie z Zespołu Szkół Fototechnicznych z ulicy Spokojnej 13 w warszawie a także przedszkolaki z nowej Iwicznej koło Piaseczna z przedszkola ołówek Zaczarowany Ołówek. obie grupy zapaliły znicze.
***
Już w 1925 roku z myślą o znamienitych postaciach wzdłuż południowej ściany katakumb utworzono w przedwojennej Polsce Aleję Zasłużonych. Pierwszym pochowanym był tam pisarz Władysław Reymont. Dziś w alei znajduje się ponad sto grobów, m.in. Jana Kiepury, Marii Dąbrowskiej, Leopolda Staffa, Kaliny Jędrusik czy Bohdana Pniewskiego.