Popularyzowanie twórczości Władysława Stanisława Reymonta w kraju i za granicą we współpracy z:
a) Fundacją Władysława Reymonta w Kanadzie
b) Ogólnopolskim Klubem Szkół Reymontowskich
c) Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Nasz Reymont”
d) koleją i sympatykami kolei
e) samorządami gmin, które kultywują związki z Reymontem.
Współpraca i wspieranie samorządowych inicjatyw społecznych, oświatowych, kulturalnych, gospodarczych, w tym inicjatyw z dziedziny ochrony środowiska dla zachowania walorów przyrodniczych i turystycznych wsi i gminy Lipce Reymontowskie z zachowaniem historycznych tradycji i wartości utrwalonych w powieści „Chłopi”
Promowanie młodych pisarzy wywodzących się z wiejskich środowisk oraz popularyzowanie ich twórczości.
Inicjowanie i finansowanie prac naukowo-badawczych o życiu i twórczości Władysława Stanisława Reymonta.
Jerzy Kabat
Prezes Zarządu
Zbigniew Ciemny
Wiceprezes Zarządu
Alina Szulc
Sekretarz Zarządu
Jerzy Murgrabia
Członek Zarządu
Mirosława Lechowska
Członek Zarządu
Krzysztof Majek Przewodniczący Rady
Tadeusz Pintara Wiceprzewodniczący Rady
Jadwiga Kabat Sekretarz Rady
Bogusława Drzewiecka
Członek Rady
Eleonora Gabryszewska
Członek Rady
Jedna z pierwszych imprez, organizowanych przy współudziale Fundacji im. Wł. St. Reymonta.
Ma na celu zainteresowanie społeczności lokalnych i ogólnopolskich własnym dziedzictwem kulturowym, jakim jest twórczość piewcy polskiej wsi i jej tradycji, laureata literackiej Nagrody Nobla – Wł. ST. Reymonta.
Kolejarze pamiętają, że Reymont był bardzo związany z środowiskiem kolejarskim w latach 1888 - 1893, gdzie pracował w charakterze pomocnika plantowego na kolei warszawsko-wiedeńskiej na odcinku Rogów-Płyćwia- Skierniewice. Impreza „Dzień Reymonta” organizowana jest cyklicznie od 1998 roku. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest aktor i reżyser Marcel Szytenchelm.
Ogólnopolski Plener Malarski pod przewodnictwem prof. Alojzego Balcerzaka prezesa Stowarzyszenia Galerii w Koszelówce.
Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski pod patronatrm marszałka województwa łódzkiego w którym wzięło udział 10 rzeźbiarzy z terenu całego kraju.
( zdjęcia z rzeźby postaci „wójta” z rzeźbiarzem Fabiańskim i J. Kabatem oraz inne w plenerze)
W pomieszczeniach byłej manufaktury tkackiej urządzono wystawę pt.: „Mistrz Reymont i Małgorzata” autorstwa Małgorzaty Czernik-Zagdańskiej. (Zdjęcie od pani Łaskiej)
Budowa Zagrody Ludowej była pokłosiem Roku Reymontowskiego 2000. W ramach kontraktu województwa łódzkiego otrzymano 150 tys. zł. Budowę zakończono w 2003 roku.
Fundacja im. Wł. St. Reymonta została powołana uchwałą Rady Gminy z dnia 27.02.1997 roku. Akt notarialny sporządzono 9.04.1998 roku, natomiast postanowieniem Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy Fundacja została zarejestrowana 26 czerwca 1998 roku. Fundatorami- założycielami zostali: Rada Gminy Lipce Reymontowskie, Międzykomunalna Spółka Akcyjna MUNICIPIUM, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Towarzystwo Przyjaciół Lipiec Reymontowskich.
W skład powołanej Rady Fundacji weszli:
Orzeł Józef -Przewodniczący Rady Fundacji
Winkiel Waldemar – Wiceprzewodniczący Rady Fundacji
Bartosik Jolanta –Sekretarz Rady Fundacji
Kroc Józef – Członek Rady Fundacji
Zarząd Fundacji został powołany w składzie:
1. Kabat Jerzy – Prezes Zarządu Fundacji
2.Mierzejek Stefan –Wiceprezes Zarządu Fundacji
3.Wołowicz Tadeusz – Sekretarz Zarządu Fundacji
W Radzie Fundacji i Zarządzie Fundacji na przestrzeni 25 lat zachodziły zmiany. Pan Jerzy Kabat – założyciel i pierwszy prezes Zarządu Fundacji po przejściu na emeryturę zrezygnował z funkcji prezesa. Na nowego prezesa została wybrana pan Danuta Łaska, która sprawowała tę funkcję od roku 2009 do 2019 roku. Z powodu trudności finansowych wynikających z braku środków w 2019 r. ówczesne władze podjęły decyzję o likwidacji Fundacji. Ostatecznie proces likwidacji został przerwany. Rada fundacji powołała nowy skład Zarządu, którego prezesem ponownie wybrano Jerzego Kabata.
Skład Zarządu:
1. Jerzy Kabat – Prezes Zarządu
2. Zbigniew Ciemny – Wiceprezes Zarządu
3. Alina Szulc – Sekretarz Zarządu
4. Jerzy Murgrabia – Członek Zarządu
5. Mirosława Lechowska – Członek Zarządu
Rada Fundacji:
1. Krzysztof Majek – Przewodniczący Rady
2. Tadeusz Pintara – Wiceprzewodniczący Rady
3. Jadwiga Kabat – Sekretarz Rady
4. Bogusława Drzewiecka – Członek Rady
5. Eleonora Gabryszewska – Członek Rady
75. rocznica śmierci wybitnego polskiego pisarza i noblisty Władysława Stanisława Reymonta, autora powieści „Chłopi” przypadała w roku 2000. Ten fakt Sejm RP postanowił uczcić uchwałą ustanawiającą rok 2000 Rokiem Reymontowskim kierowanym przez pana dr Tadeusza Samborskiego. W skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego został powołany prezes Fundacji Jerzy Kabat reprezentujący gminę Lipce Reymontowskie.
zdjęcie z Mszy św. w Bazylice Świętego Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3, w Warszawie, z bp. J. Zawitkowskim, wójtem J. Kabatem i J. Murgrabią, z Jagną z udziałem Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich
Obchody Roku Reymontowskiego zaowocowały dużym wzrostem promocji i popularności gminy Lipce Reymontowskie. W ramach współpracy naszej Fundacji z Tarnowską Fundacją Kultury 9 września 2001 roku do Lipiec przybywa bardzo liczna reprezentacja dziennikarzy polonijnych z ponad 30 krajów świata. Lipieckie spotkanie było częścią IX Światowego Forum Mediów Polonijnych Tarnów—Łódź— Warszawa 2001.
W czerwcu 2001 roku na zaproszenie prezesa Jerzego Kabata przyjechał do Lipiec pan Kazimierz Chrapka prezes Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie. Uczestniczył on między innymi w ogólnopolskiej imprezie artystycznej „Dzień Reymonta”, która odbyła się w Lipcach.
"Niezwykły to gość i niezwyczajne po sobie zostawił wrażenie" – mówi o Kazimierzu Chrapce Danuta Łaska, polonistka ze szkoły podstawowej w Lipcach – "kiedy podczas niedzielnej sumy opowiadał o swoich losach patrzyliśmy na siebie zdziwieni a może zawstydzeni, bo czy dla kraju wystarczy tylko być, a może dla innych tylko mieć to puste słowo? Kiedy chwalił polską pobożność- czuliśmy się lepsi, kiedy mówił „Jesteście nam potrzebni” – byliśmy dumni i i zobowiązani, bo czuliśmy na sobie oczy świata."
Gość z Kanady prezes Fundacji Reymontowskiej w Kanadzie uhonorował wójta gminy i Amatorski Zespół Regionalny im. Wł.St. Reymonta z Lipiec najwyższym odznaczeniem Polonii kanadyjskiej. Wizytę w Lipcach zakończyło spotkanie z przedstawicielami wszystkich gminnych środowisk, kiedy to wszyscy raz jeszcze mieli okazję porozmawiać o historii człowieka, który w każdym ze swoich przemówień poruszał serca, ale i angażował umysły.
Działalność Fundacji w Kanadzie została doceniona w Polsce m.in. poprzez przyznanie brązowej statuetki Polonusa w 2002 roku K. Chrapce przez Wielką Kapitułę Nagród i Klub Publicystów Polonijnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej.
Uroczyste przekazanie statuetki Polonusa przez Jerzego Kabata nastąpiło 27 września 2003 r. podczas bankietu w GRIMBSBY na który przybył Konsul Generalny RP w Kanadzie dr Jacek Kisielewski.
Miłym i nieoczekiwanym akcentem tej uroczystości było przyznanie prezesowi Fundacji z Lipiec, Jerzemu Kabatowi tytułu Honorowego Wieczystego Członka Zarządu Głównego Związku Polaków w Kanadzie.
Zdjęcie z przyznania Honorowego Członka.........
W czasie pobytu w Kanadzie wójt gminy-prezes Fundacji pan Kabat uczestniczył w wielu spotkaniach: z weteranami walk o Polskę na zachodnich frontach II wojny światowej.
Z zarządami Grupy 2 i 10 Związku Polaków w Kanadzie, z biskupem Mateuszem Ustrzyckim z diecezji Hamilton i proboszczem kościła pw. Św. Stanisława w Hamilton, w którym organistą był pan Kazimierz Chrapka.
Z rektorem-prezydentem Uniwersytetu Durham w Oshawie panem Gary Polańskim oraz wykładowcą Ambrożym Samulskim.
Były także spotkania w redakcjach prasy polonijnej „Dziennik” i „Związkowiec”, którego redakcja obchodziła 70-lecie działalności.
Uczestniczył w uroczystości rozdania stypendiów na rok akademicki 2003/2004 w TORONTO, życzył studentom „aby byli dumni z polskiego pochodzenia, ukończyli studia, a swoje talenty i zdobytą wiedzę wykorzystali dla wspólnego dobra – Polski i Kanady, tak jak czynią wasi rodzice, którzy w życiu Polonii i Kanady stanowią duży potencjał intelektualny ludzie dobrze wykształceni, ludzie biznesu, prawdziwi patrioci”.
Bardzo miłym akcentem wizyty była uroczystość dożynkowa w Brantford przygotowana przez Grupę 10 ZPwK na przyjazd wójta gminy z Lipiec Reymontowskich i jego małżonki Jadwigi Kabat , przedstawicielki Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie. Podniosły charakter tej uroczystości uświetniło bardzo liczne uczestnictwo farmerów, przedstawicieli środowisk polonijnych, a także atmosfera polskich obrzędów dożynkowych. Podczas uroczystości wójt gminy Jerzy Kabat przekazał prezesowi Fundacji w Kanadzie panu Kazimierzowi Chrapce regionalny łowicki strój męski, taki jaki nosił Maciej Boryna z powieści „Chłopi”.
W latach 2004-2005 prezes Kazimierz Chrapka wraz z przedstawicielami fundacji kanadyjskiej i 30.osobowym chórem „Stokrotki” dwukrotnie gościł w Lipcach Reymontowskich. W 2005 roku Chór wystąpił w Warszawie w Pałacu Porczyńskich z udziałem m.in. Ambasadora Kanady w Polsce.
Ważnym akcentem podczas uroczystości było z okazji 35-lecia Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie wręczenie prezesowi panu Kazimierzowi Chrapce pamiątkowej rzeźby z woreczkami ziemi z dziewięciu sołectw gminy Lipce Reymontowskie z napisem „Wyrastamy z tych samych korzeni – to nasza wspólna historia, duma i nadzieja. One tkwią w nas mocno – tak mocno jak Ziemia Ojczysta w naszych sercach. Ta ziemia, którą z wielkim szacunkiem całował Wielki Polak – Papież Jan Paweł II. Ziemia, o której tak pięknie pisał Patron naszych bliźniaczych fundacji z Lipiec Reymontowskich i Toronto. Z okazji jubileuszu 35-lecia Fundacji im. Władysława Reymonta z Toronto w Kanadzie i 10-lecia jej prezesa Kazimierza Chrapki ziemię z lipieckich pól – symbol naszego dziedzictwa i narodowej wspólnoty ofiarują: Mieszkańcy Gminy Lipce Reymontowskie i jej wójt Jerzy Kabat.”
Sztandarowym osiągnięciem naszych fundacji stał się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem” zapoczątkowany w 2005 roku w Lipcach Reymontowskich. Ideą konkursu stała się wymiana laureatów konkursów z Polski i Kanady. Po raz pierwszy laureaci Konkursu Anna OLICHWER z gminy Kołaczkowo i Aleksandra CHARUSTA z Szkoły Podstawowej w Lipcach Reymontowskich z polonistką, panią Danutą Łaską uczestniczyły w konkursie recytatorskim zorganizowanym przez Fundację im. Władysława Reymonta w Kanadzie w miesiącu kwietniu 2006 roku.
W 2006 roku Fundacja w ramach kosztów własnych na terenie mini parku w Lipcach Reymontowskich posadowiła rzeźbę Noblisty – patrona gminy Lipce Reymontowskie, którą wykonał pan Zbigniew Fabijański z Białynina.
Podczas kolejnej edycji imprezy „Dzień Reymonta” w Lipcach 2007 roku prezes Kazimierz Chrapka podziękował pomysłodawcy imprezy aktorowi panu Marcelowi Szytenchelmowi, wszystkim co się włączają w organizację corocznej imprezy i braci kolejarskiej na ręce prezesa PKP S.A. pana Andrzeja Wacha wręczając mu Dyplom, a Rada Fundacji w Kanadzie podjęła uchwałę i wyróżniła pana Zbigniewa Ciemnego Dyrektora Zakładu PKP Intercity Honorowym Medalem Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie podkreślając, że wśród wyróżnionych jest to pierwszy kolejarz z tak zaszczytnym wyróżnieniem za duże zaangażowanie kultywowania Polskiego Dziedzictwa Narodowego, umacniania wartości kulturalnych, tradycji oraz współpracy pomiędzy fundacjami w Polsce i w Kanadzie.
W 2010 roku z inicjatywy pani prezes Fundacji Danuty Łaskiej w ramach realizacji projektu „Zapomniane zawody, tradycja – nowe perspektywy”, było ratowanie „Centrum Reymontowskiego” w Lipcach. Za unijne pieniądze 50 tysięcy złotych zorganizowano warsztaty strzecharstwa podczas których wymieniono zniszczone słomiane strzechy na budynkach zagrody ludowej.
W 2011 roku fundacja zrealizowała zadanie publiczne Śladami Reymonta pod nazwą „Zaproszenie na lipieckie szlaki”. Zaprojektowano i wykonano 17 znaków z tabliczkami wskazującymi drogę do lipieckich atrakcji turystycznych.
W roku 2012 zrealizowano projekt „Lipce Malowane” z udziałem artystki pani Małgorzaty Czernik z Warszawy. W ramach tego projektu we wsi pojawiły się barwne murale nawiązujące do łowickiej sztuki ludowej.
W roku 2017 w 150 rocznicę urodzin Reymonta w zorganizowanej przez fundacje uroczystości w Warszawie pod patronatem prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, odprawionej mszy św., złożeniu kwiatów pod sercem Reymonta w kościele na dalsza część uroczystości udano się do Biblioteki Rolniczej na wykład p. Danuty Łaskiej i laureatów lipieckiego konkursu „Mówimy Reymontem”.
Kolejnym wydarzeniem było zorganizowanie uroczystości w Lipcach Reymontowskich z okazji 200. rocznicy śmierci i 100-lecie budowy pomnika Tadeusza Kościuszki.
Corocznie od 2009 do 2019 roku Fundacja im. Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich była organizatorem uroczystości rocznicowych na warszawskich Powązkach z uroczystą Mszą Św. odprawianą w kościele Św. Krzyża przez JE Ks.Biskupa Józefa Zawitkowskiego — tradycja jest kontynuowana.
JE. Ks. Biskup Józef Zawitkowski umiera 29 października 2020 roku. „Pożegnanie śp.ks. bp. przez naszą Fundację” zamieściła redakcja Tygodnika: Ziemi Łowickiej „Nowy Łowiczanin” , Nasz Dziennik , Głos Skierniewic i Okolicy .
Lipce Reymontowskie, 3.11.2020
Drogi Śp.Ks.Bp. Józefie Zawitkowski— FRAGMENT Z LISTU POŻEGNALNEGO prezesa Fundacji Jerzego Kabata
„Twoja ziemska pielgrzymka dobiegła końca. Podczas sprawowanych mszy świętych często zwracałeś się do wiernych z zapytaniem, czy Wy wierzycie w Boga? odpowiadając i dziś - wierzymy ! dopowiadamy — żyjemy, aby wierzyć — wierzymy, aby żyć.
Księże Biskupie, byłeś człowiekiem ogromnej dobroci, o wielkim sercu dla ludzi, byłeś człowiekiem niezwykłym, a swoją postawą sprawiałeś, że relacje z Tobą były i pozostaną w naszych sercach niezapomniane.”
Rada i Zarząd Fundacji Reymonta.
Rok 2019 był dla Fundacji rokiem trudnym. Nastąpiły zmiany osobowe w składzie Zarządu i Rady Fundacji. Ponownie na prezesa Zarządu powołano pana Jerzego Kabata. Do składu zarządu na wiceprezesa powołano pana Zbigniewa Ciemnego reprezentującego środowisko kolejarskie, z którym fundacja od początku swojej działalności współpracowała a w ostatnich latach z Fundacją Grupy PKP w Warszawie. Na członka Zarządu Fundacji powołano również panią Mirosławę Lechowską – przewodniczącą ogólnopolskiego klubu szkół reymontowskich, wiceprezes ogólnopolskiego stowarzyszenia „Nasz Reymont”. Prezesem Stowarzyszenia jest pani Anna Wojciechowska.
Stowarzyszenie zrzesza szkoły noszące imię Władysława Stanisława Reymonta. Cele działania Stowarzyszenia, ogólnopolskiego klubu szkół reymontowskich oraz fundacji, są zbieżne. Współpraca Fundacji z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Nasz Reymont” jest bardzo owocna. Odbyło się kilka wspólnych spotkań, których gospodarzem jest kapelan Stowarzyszenia ks. Stanisława Zarosa SAC, proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kutnie.
W 2022 roku Fundacja Władysława Reymonta w Kanadzie obchodziła jubileusz 50.lat swojej działalności.
W uroczystości uczestniczyła 16 osobowa grupa zasłużonych działaczy z Polski, a wśród niej 3-osobowa delegacja naszej fundacji: Jerzy Murgrabia, Mirosława Lechowska, Jadwiga Kabat.
Okolicznościowe wystąpienie Prezesa Zarządu Fundacji im. Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich podczas uroczystości w Kanadzie przedstawiła sekretarz Rady Fundacji Jadwiga Kabat.
Sz.Pan Kazimierz Chrapka, Prezes Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie
Honorowy Obywatel Gminy Lipce Reymontowskie
Drodzy Jubilaci, Szanowni Państwo,
przykro mi, że ze względu na obecny stan zdrowia, nie mogę osobiście uczestniczyć w tej wspaniałej uroczystości, związanej z obchodami 50-lecia działalności bratniej Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie.
Wielki Polak-Pisarz, Władysław Stanisław Reymont, patron naszych Fundacji, swoją powieść „CHŁOPI”, nagrodzoną literacką Nagrodą Nobla, rozpoczyna słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Tymi słowami pozdrawiam Pana - Panie Prezesie, pozdrawiam wszystkich Jubilatów i Przyjaciół, Panie i Panów Kuratorów, wszystkich członków i sympatyków wspierających Waszą Fundację. Pozdrawiam Gości z Kanady i Polski reprezentujących administrację rządową i samorządową wszystkich szczebli, pozdrawiam przedstawicieli środowisk: oświatowych, artystycznych i kulturalnych. Pozdrawiam wszystkich uczestników uroczystości.
50 lat działalności Waszej Fundacji, stanowi wyjątkowo bogatą historię - historię na którą składa się dorobek wielu pokoleń Polaków, którzy swoją nadzieję na lepsze życie, związali z Kanadą - krajem wielonarodowościowym i wielokulturowym.
Swoją ciężką pracą, ofiarnością i poświeceniem w wielu dziedzinach życia społecznego, zawsze dążyli, aby stać się pełnoprawnymi obywatelami Kanady, a także dbać o dobre imię Polonii kanadyjskiej. Jednocześnie, pragnęli zachować przywiązanie do wartości naszej wiary, kultury, zwyczajów i języka swoich przodków – kraju znad Wisły, któremu na imię Polska.
Cele te stały się wezwaniem, które podjęła Fundacja Władysława Reymonta w Kanadzie.
Po 50 latach działalności, ziściły się nie tylko idee założycieli Fundacji. Fundacja kierowana przez Prezesa - Pana Kazimierza Chrapkę, Zarząd, Panie i Panów Kuratorów, wypełnia dziś niejako testament zawarty w słowach, aktualny w każdym czasie, słowach motta Władysława Stanisława Reymonta „Żyć to działać, rozsiewać po świecie talent, energię,uczucie, pomagać w czasie teraźniejszym pokoleniom przyszłym”.
Przesłanie to, wcielacie w życie waszą niestrudzoną pracą z młodzieżą, dbałością o wykształcenie młodego pokolenia, a także kształtowanie jej patriotycznych postaw dla podtrzymywania więzi z macierzą.
Różnorodność form pomocy i współpracy, przyznawanie stypendiów dla młodzieży akademickiej, pomoc finansowa dla szkół, wspieranie artystycznych zespołów polonijnych i wiele innych przedsięwzięć sprawia, że Fundacja ma ogromny wkład do rozwoju wielokulturowej mozaiki kultury kanadyjskiej, stanu zachowania języka polskiego i całego dziedzictwa narodowego, nie tylko wśród całej Polonii , ale także, ma swój wkład do skarbca kultury w Polsce. Są to wybitne osiągnięcia ponadczasowe, we współpracy międzynarodowej Polski i Kanady.
Szanowni Jubilaci i zaproszeni Goście,
z wielką przyjemnością chciałbym podkreślić, owocną współpracę naszych bratnich Fundacji, zapoczątkowanej w 2001 roku, kiedy byłem wójtem gminy, a zarazem założycielem i pierwszym Prezesem Fundacji Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich.
Wizyty Pana Kazimierza Chrapki w Lipcach Reymontowskich, spotkania z młodzieżą szkolną, z przedstawicielami środowisk gminy – zawsze poruszały serca wielu, zmuszały do refleksji, jak my wszyscy pojmujemy, zarówno lokalny jak i narodowy patriotyzm, również w wymiarze naszych związków i współpracy z Polonią Kanadyjską.
Kolejne Pana wizyty, dwukrotny przyjazd do Lipiec Reymontowskich Chóru „Stokrotki” i udział w Ogólnopolskiej Imprezie Artystycznej „Dzień Reymonta” sprawiał, że za każdym razem zacieśniała się nasza współpraca. Zaowocowała ona trwałym dorobkiem, a jej sztandarowym osiągnięciem, był zapoczątkowany z Pana inicjatywy pierwszy Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”, który odbył się w Lipcach Reymontowskich. Ideą Konkursu stała się wymiana laureatów konkursów recytatorskich z Polski i Kanady. Dalsze organizacje konkursu, przejął Ogólnopolski Klub Szkół Reymontowskich wspierany przez nasze Fundacje, a od 2017 roku, również przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nasz Reymont”.
Szanowni Państwo,
świętując dziś ten piękny Jubileusz, macie prawo do dumy i satysfakcji z osiągnięć i dokonań 50 lat Fundacji Władysława Reymonta w Kanadzie.
Z tej okazji w imieniu Rady i Zarządu Fundacji im.Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich, pragnę przekazać naszym Drogim Jubilatom z Kanady, na czele z Panem Panie Prezesie, serdeczne gratulacje. Cieszymy się razem z Wami z waszych osiągnięć, i że jesteśmy cząstką waszej najnowszej historii. Wspólnie ze wszystkimi, którzy mają poczucie więzi z życiem i twórczością naszego patrona, tworzymy międzynarodową rodzinę reymontowską. Jest w tym także Pana osobista zasługa, bowiem patriotyczna postawa, oraz pasja społecznego działania, może być wzorem do naśladowania.
Doceniając ogromny dorobek i wkład jaki wniosła i wnosi Wasza Fundacja dla dobra Polonii Kanadyjskiej, a także dla Polski i Kanady, dziś, uroczyście przekazujemy Państwu sztandar, ufundowany przez Fundację Wł.St. Reymonta z/s w Lipcach Reymontowskich. Czynimy to także w imieniu licznego grona przyjaciół z Polski, których z imienia i nazwiska upamiętniać będą sztandarowe gwoździe. Sztandar o barwnej i bogatej symbolice z wizerunkiem naszego wspólnego Patrona, wielkiego Polaka Noblistę, Władysława Reymonta. Jego dzieło „Chłopi” sprawiło, że Lipce na przełomie XIX/XX wieku stały się symbolem polskiej wsi i znane są w kraju i za granicą.
Natomiast dla wielu polaków emigrujących „ za chlebem”, stały się symboliczną epopeją chłopską, przypominającą Ojczyznę.
Cieszymy się, że przekazujemy Go w godne ręce. Jesteśmy przekonani, że będzie On przywoływał Wam symboliczne wartości Polaków, przypominał, łączące nas więzi, będzie symbolem godności i powinności nas Polaków, w walce o polskość i o patriotyzm, a zwłaszcza młodego pokolenia.
Drodzy Jubilaci, na koniec moich refleksji ,którymi miałem pragnienie podzielić się z Państwem na okoliczność uroczystości, którą dziś przeżywacie, chciałbym raz jeszcze, przywołać słowa naszego patrona. Powieść „Chłopi”, Reymont kończy słowami: „Ostańcie z Bogiem kochane ludziska”. Od siebie dodam, kochani Jubilaci – kochani Rodacy.
Życzymy Wam kolejnych owocnych 50 lat w realizacji celów, jakie będzie podejmować Wasza Fundacja – Fundacja Wł. Reymonta w Kanadzie. Władzom Fundacji, życzymy samych sukcesów. Wasza niestrudzona społeczna praca i zaangażowanie jest nieocenionym wkładem w budowaniu prestiżu całej Polonii kanadyjskiej, a także, roli jaką odgrywa Polonia w wielu sferach życia społecznego, zarówno dla dobra Kanady, a także, dla dobra naszej Ojczyzny.
Prezes Zarządu Fundacji, Jerzy Kabat
Lipce Reymontowskie,12.09.2022
Program pobytu delegacji z Polski był bardzo bogaty i urozmaicony. Wśród atrakcji na szczególną uwagę zasługuje fakt, ze goście z Polski mieli okazję zwiedzić Parlament Prowincji Ontario i brać udział w uroczystości zaprzysiężenia posłów oraz dokonać historycznego wpisu do Księgi Kondolencyjnej upamiętniającej śmierć Królowej Elżbiety II .
Lata 2021 - 23 to okres przygotowań do jubileuszu 25-lecia Fundacji, którego termin ustalono na 27 września 2023 roku. Z ogłoszonego konkursu na projekt okolicznościowego medalu 25 lat działalności Fundacji Reymonta z pośród 23 nadesłanych prac zwycięzcami konkursu zostały: Aleksandra Świniarska z szkoły podstawowej w Mszadli, 2-gie miejsce zajęła Barbara Bakalarska z szkoły w Drzewcach, trzecie miejsce rodzeństwo Nikola, Oskar Klatka z szkoły w Mszadli. Nagrody zostały wręczone podczas ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „Mówimy Reymontem w dniu 9.10.2022 roku, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Gołębiewku pow. Kutno. Kolejna edycja konkursu odbyła się w dniach 22-24 września 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Wł.St. Reymonta w Radomsku z finansowym wsparciem lipieckiej Fundacji z przeznaczeniem na nagrody pieniężne dla laureatów.
W miesiącu lutym 2022 roku fundacja przystąpiła do zawarcia „Porozumienia” w sprawie wsparcia budowy pomnika w Lipcach Reymontowskich. Budowę rozpoczął SKBP w Lipcach w/g projektu artysty rzeźbiarza Maksymiliana Biskupskiego. „Porozumienie” podpisali: Starosta Skierniewicki, pan Biskupski reprezentujący fundację „Bramy Pojednania”, Społeczny Komitet Budowy w Lipcach, prezes i wiceprezes Zarządu Fundacji Reymonta. Mimo wielu obiektywnych trudności, a przede wszystkim braku funduszy, strony „Porozumienia” mają nadzieję, że w 2024 roku w setną rocznicę przyznania Reymontowi nagrody Nobla rozpoczęta budowa pomnika zostanie sfinalizowana.
W 2022 roku, z okazji jubileuszu 90-lecia AZR im.Wł.St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich Fundacja przekazała 5 000,- złotych na zakup dwóch kompletów strojów ludowych z otrzymanej dotacji z Fundacji Grupy PKP w Warszawie.
Działalność Fundacji w okresie 25 lat prowadzona była i jest w oparciu o uzyskane dotacje, darowizny od ofiarodawców i sponsorów. Pozyskane środki przeznaczane są na cele statutowe Fundacji. Praca osób zaangażowanych w realizacji zadań wykonywana jest społecznie.